NEGOTINSKE PRIČE: SLIKE KONCEM OBOJENE
Galeriju Muzeja Hajduk Veljka sinoć su ispunili brojni gobleni brižljivo i znalački postavljeni formirajući priču o ručnim radovima koji su pre pola veka ukrašavali skoro sve domove širom naše zemlje. Starije generacije su se veštini izrade goblena i drugih ručnih radova, učili kod kuće uz mame, tete i bake koje su popodnevne i večernje časove ispunjavale stvarajući predmete za ukrašavanje doma i koji su se nasledjivali s kolena na koleno, ali i na časovima Domaćinstva u školi.
Ispunjeni toplim osećanjima koji su se preplitali sa setom za nekim dobrim prošlim vremenima, posetioci su sa pažnjom pogledali goblene deo izložbe “ Gobleni- slike koncem obojene” autorke Sanje Radosavljević, kustosa pedagoga Muzeja Krajine koja se zahvalila kolegama koji su pomogli u realizaciji izložbe.



-Goblen je došao u našu sredinu kao zapadni obrazac koji smo mi prihvatili. Svi smo čuli za čuvene Vilerove goblene čije smo mustre, šeme, nabavljali preko prijatelja i poznanika i čije smo konce numerisane svi dobijali. Bila je stvar prestiža da žena u svom domu ima urađene neke od urađenih Vilerovih goblena- istakla je između ostalog Dušanka Botunjac.
Vilerovi gobleni su kao podlogu imali određena umetnička dela, koja su prenošena u šeme, da bi se po uzoru na njih vezom moglo izvesti isto delo. Tako su umetnička dela uspomoć igle i konca dobijala drugu formu izražavanja. Na šemama za goblen prikazana su, između ostalih, dela Paje Jovanovića „Borba petlova’’ i „Kićenje neveste”, kao i slika „Kosovka devojka” Uroša Predića.
Izložba „Gobleni –slike koncem obojene“ realizovana u okviru obeležavanja Dana evropske baštine, u cilju očuvanja veza kao tradicionalne veštine ukrašavanja tekstila poznate na ovim prostorima od davnina, biće otvorena do kraja oktobra.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.