NA SUNČANOJ STRANI: BAŠTINIK
Istorijski arhiv Negotin jedna je od četiri institucija kulture u Negotinu, osnovan 1952.godine kao institucija kulture bavi se zaštitom arhivske građe i registraturskog materijala, prikuplja, čuva i obrađuje arhivsku građu iz Negotina, Kladova, Majdanpeka i Bora. Kao regionalna ustanova za zaštitu arhivske građe od 1969. godine bavi se i objavljivanjem publikacija iz oblasti istoriografije, monografije i biografskih dela. Istorijski arhiv Negotin je 1998. godine izdao prvi časopis „Baštinik” i do sada je objavljeno 22 broja godišnjaka. Na promociji 22. izdanja broja “Baštinika” negotinska publika je upoznata sa prilozima koje su pripremili brojni autori. O značaju izdavanja časopisa koji već treću deceniju izlazi u izdanju negotinskog arhiva govorio je direktor ustanove Nenad Vojinović, arhivski savetnik a sadržaj je predstavio urednik časopisa Nenad Pantić. U Baštiniku možete pročitati tekstove iz oblasti istoriografije, arhivske građe, prikaze i rada Arhiva.
– Časopis Baštinik je pre svega interesantna pojava. Dobro obraćaju pažnju na estetsku stranu, to se prvo zapazi i dobro je što se časopis nije opredelio, recimo kao samo istorijski. Multietičan je. Pruža mogućnost da se ovo šire područje obuhvati sa više strana, što nije slučaj kod mnogih časopisa. Baštinik ima jednu finu boju i ne mislim samo estetsku. Prepoznaje se kao časopis sa širokim spektarom. I to časopis treba da sadrži, rekao nam je dr Milorad Radusinović, istoričar u penziji iz Beograda.
Poznati istoričar u najnovijem broju Baštinika piše o tajnoj pošiljci ruskog oružja Srbiji 1862. godine. Zategnutost u srpsko-turskim odnosima prerasla je 1862. godine u manje sukobe u Beogradu, koji su zaustavljeni od strane velikih sila. Srbija nije smela da se upusti u rat, nedovoljno naoružana, a nije ni mogla lako da nabavi oružje. Pošlo joj je za rukom da tajno preveze rusko oružje, preko Rumunije i Dunava, do Kragujevca, tek početkom 1863. godine.
– Moji tekstovi se odnose na tajno slanje ruskog oružja iz Rusije 1862. godine u nekoliko meseci do Srbije u koje su se uključili i Rusi i Srbi, ali Bugari i Rumuni da bi oružje došlo u Srbiju. Srbija je u jednom pogledu bila nesrećna, nije imala oružje a želela je da oslobodi te gradove. Ona je uspela tek pet godina kasnije ‘47, na jedvite jade i to diplomatijom, što to često u Srbiji nije polazilo za rukom, dobije te gradove, istakao je dr Radusinović.
Dugogodišnji saradnik Arhiva Višeslav Živanović, dipl. ekonomista u penziji iz Kladova i publicista u ovogodišnjem Baštiniku objavio je o okviru istoriografije dva teksta iz vremena Drugog svetskog rata: Ranjeni Kentaur i Otpora je bilo.
– Ova dva priloga govore o ljudima o tome da je ipak bilo otpora iako nije bilo nekog organizovanog. Smatralo se da je otpor samo komunistički pokret, ništa drugo. Bez obzira na to, narod je sam pružao otpor i sam se organizovao, u prvom slučaju je odbrana zbog odmazde zbog ubistva dva nemačka vojnika, a drugo je organizovan napad na nemački brod “Kentaur” koji je vozio vojne terete uzvodno u sektoru kanala Talija. Taj napad na Kentaur su organizovali Englezi. Ovde su bile dve engleske misije, jedna je bila na Miroču a druga na Homolju, rekao nam je Živanović.
Gordan Janjić poznati negotinski arheolog je više od deset godina član redakcije časopisa “Baštinik”. Vredno radeći na arheološkim lokalitetima širom Negotinske Krajine ali i u susednoj kladovskoj opštini, samostalno ali i kao koautor tekstove radovima na arheološkim lokalitetima objavljuje u Baštiniku.
– Sticajem okolnosti u ovom broju čak tri članka koja potpisujem, kao samostalni autor i koautor, ali razlog je što smo malo čekali na izlazak ovog broja. Hvala Bogu da imamo Arhiv, hvala Bogu da imamo jedan časopis kao što je “Baštinik”. Nije teško osnovati časopis i započeti rad. Mnogo je teže održati časopis, a Baštinik traje već dvadesetak godina i to odlično radi. Tim koji organizuje, radi i vodi čitavu priču radi jako dobro, i to je i bodovano dobro. Meni nisu neophodni zato što radim u ustanovi drugog tipa ali recimo za ljude koji rade u naučnim institucijama ovi bodovi i te kako znače za napredovanje u struci. Imamo i arheološke i istorijske teme. Bilo je raznih tekstova i svakako blago je imati i nadam se da ćemo još 50 godina imati ovaj časopis, istakao je ma Gordan Janjić, arheolog-muzejski savetnik Muzeja Krajine.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Svaka cast!
veoma lepe price, zanimljive teme i azurni na vreme!
pozdrav
Gile iz Austrije (poreklom Negotinac)