NEGOTINSKE PRIČE: ĐORĐE STANOJEVIĆ, PIONIR ELEKTRIFIKACIJE U SRBIJI
Jedan od znamenitih Negotinaca koji su svojim radom učinili Srbiju boljim mestom zasigurno je Đorđe Stanojević, fizičar i rektor Beogradskog univerziteta. Rođeni Negotinca osnovnu školu i četiri razreda niže gimanzije koju je nastavio u Beogradu, završio je u rodnom mestu. Diplomirao je 1881. godine na Velikoj školi na prirodno-matematičkom odseku I odmah započeo svoju karijeru kao asistent pripranik na katedri za fiziku. Dve godine kasnije postaje profesor fizike u Prvoj beogradskoj gimnaziji.
U periodu od 1883. do 1887. godine bio je na studijama i radu u najpoznatijim astronomskim i meteorološkim opservatorijama Evrope (Potsdam, Hamburg, Medon, Grinič, Kju, Pulkovo) a zahvaljujući svom radu I rezultatima učestvovao je na poziv Pariske opservatorije u naučno-istraživačkoj ekspediciji radi proučavanja Sunca i to u Petrovsku gde je učestvovao u proučavanju potpunog pomračenja Sunca. Stanojević je učestvovao I u ekspediciji na kojoj se radilo na proučavanju Sunca i termičkog spektra u Sahari. Pored radova iz sfere fizike, mehanike, elektriciteta objavljuje i naučne radove iz astrofizike u izdanjima Akademije nauka u Parizu što predstavljaju i prve srpske naučne radove iz astronomije. Njegova interesovanja su bila različita tako da beležimo I pronalaske kao što su fotografija u boji – Dečak sa violinom i rashladni uređaji.
Interesovanje Đorđa Stanojevića za elektroniku i uspostavljeno prijateljstvo sa naučnikom I pronalazačem Nikolom Teslom prilikom njegove posete Srbiji 1892. god. dalo je dva rezultata: napisao je u mnogo čemu do danas neprevaziđeno delo o Tesli pod nazivom ”Nikola Tesla i njegova otkrića” 1894.godine i uspeo je da Beograd dobije električno ulično osvetljenje, iako su hemičari bili za gasno osvetljenje. Stanojević je počeo je da sprovodi Teslino naučno delo iz oblasti električne energije u praksi. Krenuo je sa ispitivanjem rečnih potencijala, projektovanjem I gradnjom hidroelektrana po Srbiji. Prve hidroelektrane uradio je u Užicu na Đetinji i Leskovcu na Vučju, a zatim u Nišu na Nišavi, Velikom Gradištu na Peku, Vlasotincu na Vlasini, Ivanjici na Moravici, Zaječaru na Timoku.
U njegovom rodnom gradu u centralnoj zoni devedesetih godina postavljen je spomenik, u zgradi Elektrodistribucije otvorena je spomen soba, gradski trg primenovan je u Trg Đorđa Stanojevića, a Istorijski arhiv Negotin, pored izdavanja knjige o ovom naučniku svakog aprila priređuje programe u okviru obeležavanja dana njegovog rođenja.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.