NEGOTINSKE PRIČE: 57. MOKRANJČEVI DANI
Intoniranjem himne Republike Srbije, zvuci fanfara označili su početka ovogodišnjeg muzičkog festivala posvećenog najtznačajnijem srpksom kompozitoru Stevanu Stojanoviću Mokranjcu.
Na tradicionalnom svečanom otvaranju Mokranjčevih dana brojne delegacije Ministsrtva kulture, Opštine Negotin, organizatora, institucija kulture, Mokranja i negotinskih dirigenata odale su počast i položile cveće na spomenik slavnom kompozitoru u dvorištu njegove rodne kuće.
Vladimir Veličković, predsednik Opštine Negotin je pozdravljajući prisutne uputio snažnu poruku o neizbrisivom tragu koji je Mokranjac ostavio Negotinu i Srbiji u nasleđe.
-Velikan koji je potekao iz malog mesta, napravivši svoje prve korake upravo ovde, u ovom dvorištu, koračao je kroz život krupnim koracima ispunjavajući svoje snove i vizije i ujedno stvarajući dragocena srpska muzička dela. Nadahnuto radeći na očuvanju narodnih pesmama i komponujući duhovnu muziku, Stevan Mokranjac je stvorio vanvremenske Rukoveti i dela koja se izvode u našim hramovima ali van granica naše zemlje. Njegova dela pronose glas o nama, našoj tradiciji, Negotinu i Srbiji. I kako da ne budemo više nego zahvalni na svemu što je za života uradio, stvarajući neuništiv temelj naše muzike i kulture. Ponosni smo što imamo tu čast da se svakog septembra poklonimo i festivalskim programima ukažemo na neizbrisav trag koji je Stevan Stojanović Mokranjac ostavio. Kao domaćin, želim da se zahvalim na podršci Ministarstvu kulture Republike Srbije u realizaciji Festivala i projekata koje smo realizovali u cilju razvoja kulture i očuvanja našeg kulturnog nasleđa. Hvala prijateljima festivala, medijima koji imaju vremena za kulturu, umetnicima, posetiocima, dragim gostima, i mojim sugrađanima koji će dati svoj doprinos da Festival protekne u najboljem mogućem redu. I kao što je Mokranjac sa ovog mesta uspešno krenu na svoj životni put i u svet, želim da sa ovog svetog mesta krenu uspešne vibracije, priče o festivalu i znamenitom Negotincu, najznačajnijem srpskom kompozitoru, na radiju, televiziji, novinama, portalima, u cilju promocije naše muzike, kulture, kvaliteta i vrednosti koja traje, uspešnosti naših ljudi, i svega lepog. Negotinu i Srbiji, želim uspešan festival – poručio je Vladimir Veličković, predsednik Opštine Negotin.
Ove godine o značaju Mokranjčevog stvaralaštva besedila je dr Katarina Tomašević, direktorka Muzikološkog instituta SANU.
-Nije, međutim, nimalo slučajno to što se upravo oko Mokranjčevog imena, i oko njegovog rodnog Negotina i Krajine, okupila intelektualna i muzička elita tokom minulih decenija. Da je Stevan Mokranjac svojim ukupnim delom zadužio celokupnu nacionalnu muzičku kulturu, sve do danas, ali i da je mlađim savremenicima i sledbenicima pokazao put, te da je upravo kontinuitet srpske muzike u delima nastavljača – počev od generacije Petra Konjovića, Miloja Milojevića, Stevana Hristića i Marka Tajčevića, pa potom i nešto mlađih – Mihaila Vukdragovića, Predraga Miloševića, Milenka Živkovića – bio utemeljen kao kanonska vrednostupravo u Mokranjčevom opusu, kako svetovnom, tako i duhovnom, nesporna je i neoboriva konstanta. Navešću ovde samo dva, nezaboravna zaključka dr Dragutina Gostuškog: prvi – da je Stevan Mokranjac bio i ostao najbolji kompozitor u istoriji srpske muzike, i drugi – da je Heruvimska pesma „najlepša pesma na svetu“. U napisima Gostuškog, čiju stogodišnjicu od rođenja Muzikološki institut obeležava ove godine, zateći će se i odgovor na pitanje o trajnosti, bezvremenoj estetskoj vrednosti Mokranjčeve muzike; uvek i iznova sveža, otvorena u svakoj epohi za nova čitanja i interpretacije, odolevajući vremenu, Mokranjčeva muzika počiva na klasičnom skladu svih svojih izražajnih elemenata; lepota isklesana u harmoničnom odzvuku Mokranjčevog duha, njegova muzika – poput velelepnih Bahovih i Mocartovih ostvarenja, nalazi svoje mesto pod svodom muzičkog Panteona planete, kao dragulj jedinstvenog sjaja i boje – oplemenjen odjecima nacionalnog tla i podneblja – istakla je dr Katarina Tomašević.
57. Festival posvećen našem najpoznatijem sugrađaninu otvorio je Miodrag Ivanović, državni sekretar Ministarstva kulture Republike Srbije.
– Temelj opstanka naše kulture, Mokranjac je video u izvornom narodnom stvaralaštvu. Smatrao je će valjana srpska umetnička muzika biti samo ona koja će nastati na ovoj osnovi. I sve što je stvarao, stvarao je s ovom idejom na umu, gradeći naš nacionalni muzički kanon kojem se i danas vraćamo, da bismo od njega po Mokranjčevom savetu krenuli dalje- sa svešću o našoj muzičkoj tradiciji. Danas „Mokranjčevi dani“ odslikavaju kreativne domete savremenog srpskog muzičkog stvaralaštva i naglašavaju stvaralačku snagu ove manifestacije. Festival je i kroz bogatau međunarodnu saradnju dao značajan doprinos razvoju i promociji dela naše nacionalne muzike, nastale na tragu Mokranjčevog stvaralaštva i njegove vizije o budućnosti srpske muzičke kulture kao ravnopravnog dela evropske kulture- rekao je državni sekretar Miodrag Ivanović.
Već po tradiciji svečano otvaranje završeno je izvođenjem Šeste rukoveti Novosadskog kamernog hora i negotinskih horova pod rukovodstvom dirigenta Božidara Crnjanskog.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.