DAN PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATU
Posle četvorogodišnjeg rata, najvećeg dotad u istoriji, 11. novembra 1918.godine u 11 sati potpisano je primirje.
Kao Centralne sile borile su se Nemačka i Austrougarska, a na drugoj strani, sile Antante – Rusija, Francuska i Velika Britanija. To je najveći rat u kom je Srbija učestvovala i u njemu je odnela najveću pobedu u istoriji – u Kolubarskoj bici protiv austrougarske vojske 1914. godine. Srbija je najduže učestvovala u tom ratu i u odnosu na broj stanovnika podnela je najveće žrtve kako civilne tako i vojne. Rat koji je trajao od 1914. godine, formalno je okončan Versajskim mirom 28. juna 1919.godine. Za simbol državnog praznika uzet je cvet Natalijina ramonda – takozvana biljka feniks u znak sećanja na stradanja koje je Srbija podnela, a zatim se ponovo uspostavila kao država.
Simbolika Natalijine ramonde je višestruka, kako zbog staništa, tako i zbog imena. Postoje dve vrlo slične vrste – Natalijina ramonda i Srpska ramonda, koje su evoliurale tako da mogu da podnesu dugačke periode bez vode. To je drevna biljka vaskrsnica. One nisu kao kaktus, ove biljke se potpuno osuše i deluju kao da su mrtve. Međutim, ako ih zalijete za 24 sata oživeće isti ti listovi i zato je uzeta za simbol usrsksnuća srpske države i vojske.
Ime je dobila po kraljici Nataliji, jer ju je 1884.godine otkrio i opisao, zajedno sa botaničarem Josifom Pančićem, dvorski lekar kralja Milana Obrenovića – Sava Petrović.
Amblem za praznik je cvet Natalijine ramonde na crno-zelenoj traci, koja simbolizuje traku istih boja sa ordena takozvane Albanske spomenice. Spomenica za vernost otadžbini je državno vojno i civilno odlikovanje dodeljeno svim pripadnicima srpske vojske koji su se u zimu 1915. i 1916. godine povlačili preko nepristupačnih predela Albanije. Tada su se vojska, vrhovna komanda, kralj, narodna skupština i civili povlačili preko Albanije u Grčku. Srbija je posle ogromnih gubitaka, uz pomoć saveznika na ostrvu Krf obnovila snage i krenula u proboj Solunskog fronta, do kog će doći 1918. godine.
Izvor: kladovo.org.rs
Foto: kladovo.org.rs