U ŠTUBIKU ODRŽANI 49. KRAJINSKI OBIČAJI
U spomen na bitku na Štubiku i Malajnici, koja se odigrala 19. juna 1807. godine, u Štubiku je, u organizaciji su Doma kulture „Stevan Mokranjac“, Mesne zajednice Štubik, KUD „Prerast“ i OŠ“Hajduk Veljko“ iz Štubika, održana tradicionalna manifestacija narodnog stvaralaštva „Krajinski običaji“. Pokrovitelj manifestacije, koja će sledeće godine obeležiti vredan jubilej pola veka postojanja, je Opština Negotin.
Otvarajući 49. „Krajinske običaje“ Bogdan Gugić, zamenik predsednika Opštine Negotin je pozdravljajući učesnike manifestacije, goste i domaćine istakao važnost negovanja narodnog stvaralaštva i čuvanja od zaborava neustrašivost naših predaka.
„ Okupili smo se i ove godine da bismo se poklonili našim precima koji su nam svojim junaštvom pokazali kako se voli otadžbina. Slobodarsku poruku šaljemo sa mesta na kome je daleke 1807. godine, izvojevana pobeda u čuvenoj bici na Štubiku i Malajnici. Heroizam, smelost, odlučnost i ljubav prema domovini koju su, braneći rodnu grudu, iskazali naši preci, predstavlja naš amanet koji duboko poštujemo i cenimo.
Naša obaveza je da čuvanjem sećanja na značajne datume iz prošlosti, ukažemo mladim naraštajima koliko je važno poštovati žrtve koje su braneći slobodu podneli junaci sa ovih prostora, naši preci. Opština Negotin 49 godina podržava organizaciju manifestacije izvornog narodnog stvaralaštva „Krajinski običaji“ u cilju negovanja tradicije, narodnih običaja i stvaralaštva.“, istakao je Gugić.
Cveće i vence na spomenik junacima bitke na Štubiku i Malajnici položile su delegacije lokalne samouprave, OO SUBNOR Negotin, rezervnih vojnih starešina, mesnih zajednica Štubik i Malajnica, štubičke osnovne škole i kulturno-umetničkog društva „Prerast“.
O čuvenoj bici koja se odigrala pre 215. godina govorio je Nenad Vojinović, direktor negotinskog Istorijskog arhiva koji je istakao da je život izgubilo sa naše strane 200 boraca i 130 pripadnika ruske vojske.
Bogatstvo narodnih običaja i stvaralaštva pokazali su članovi kulturno-umetničkoh društava iz Štubika, Šarkamena, Sikola, Bukovča, Jabukovca, Kobišnice, Podgorca i štubičke osnovne škole.Već po tradiciji izabrana je najlepša čobanica i najbolji u nadmetanju u narodnim veštinama.