NA SUNČANOJ STRANI: PLANINARENJEM KROZ ŽIVOT
Stotinak naših sugrađana deo je negotinske planinarske porodice koja postoji već sedamdeset godina i jača iz dana u dan. Planinarsko društvo „Deli Jovan“ osnovano je daleke 1954. godine kao Planinarsko društvo „Miodrag Radosavljević-Piki“ kome se ubrzo pridružuje i Negotinsko društvo izvidnika. Već na Prvoj skupštini društvo menja ime u „Deli Jovan“ pod čijim imenom i danas koračaju. Negotinski planinari ove godine proslavljaju 70. rođendan svog društva. Svečanom akademijom zaokružiće obeležavanje ovog vrednog jubileja koji im je za sve što su do sada činili, ove godine doneo i opštinsko priznanje, Majsku nagradu za izuzetan rad na omasovljenju planinarskog sporta.
– Broj članova u zadnjih dvadesetak godina se kreće oko stotinak članova, kako ove tako i prošle godine, dok je ranijih godina broj varirao između pedeset i šezdeset učesnika. Naše društvo ima tri licitirana sportska vodiča, jednog licenciranog trenera u planinarstvu i dva markiranta osposobljena za trasiranje i obeležavanje pešačkih staza. Jedno smo od najopremljenijih društava po kadrovskoj stručnosti u regionu, rekao nam je Nenad Cvetković, predsednik PD „Deli Jovan“.

Vredni, radni i složni planinari iz negotinske opštine godišnje organizuju preko pedeset akcija, a posebno su ponosni na akcije koje već nekoliko godina, u okviru promocije i omasovljenja ovog sporta, organizuju za najmlađe sugrađane.
– Ciljevi i rezultati našeg planinarskog društva jesu omasovljenje planinarskog sporta i redovne aktivnosti vezane za planinarenje. To podrazumeva oko pedesetak akcija godišnje u regionu ali i Republici za planinare, i bar četiri do pet akcija namenjenih deci osnovnog školskog uzrasta. U poslednjih nekoliko godina imali smo više akcija gde smo u recimo desetak akcija imali sigurno preko hiljadu i po učesnika, govorim o deci. Što se tiče najuspešnijih akcija izdvojio bih prošlogodišnju akciju koja je organizovana za Dan pešačenja u septembru i okupila preko tri stotine dece iz nižih razreda osnovnih škola iz grada i okolnih sela, dodaje Cvetković.

Svaka organizovana planinarska akcija je posebna i lepa na svoj način. Atraktivna zbog upoznavanja prirode i ljubitelja prirode i ovog sporta iz raznih gradova zemlje i regiona. Upoznavanjem prirodnih lepota svog kraja učesnici planinarskih akcija lakše ih zavole i bolje čuvaju.
– Između ostalih akcije koje nisu toliko brojne, ali su vrlo zanimljive, izdvojio bih akciju koju već dve godine uzastopno organizujemo u Šarkamenu gde pored planinarenja i celodnevnih sportskih aktivnosti za decu imamo i edukaciju u okviru odlične saradnje sa Muzejom Krajine i gde nam arheolog Gordan Janjić održi lepa predavanja koja su pored toga što su edukativna i dosta zanimljiva, i lako održi dečiju pažnju.

Blagodeti planinarskog sporta su pored boravka u prirodi i planini, kretanje tj. pešačenje, sportski i rekreativni usponi, pomeranje granica fizičkih mogućnosti, čuvanje zdravlja, druženja, sticanje znanja i veština na otvorenom, ali pre svega čuvanje i zaštita prirode.
– Naši planovi su da se još više posvetimo promociji i omasovljenju planinarskog sporta, posebno kod omladine, ali naravno i kod ostalih građana. Zahvaljujući lokalnoj samoupravi imamo podršku i od Sportskog saveza opštine Negotin i Turističke organizacije Negotin u obezbeđenju prevoza, tako da često sve više ljudi učestvuje u akcijama u Vratni, Mokranju itd. Imamo izuzetno lepu saradnju i sa Udruženjem „Mokranjske stene“ iz Mokranja tako da smo tamo imali više akcija. Prošle godine smo imali jednu akciju koja je vezana i za turizam i upoznavanje negotinskog vinskog regiona, od Mokranja do Rogljeva i nazad. Tada smo ugostili učesnike iz cele Srbije, ali i Bugarske i Rumunije. Imamo jednog člana koji iz Austrije na sve naše značajnije akcije dolazi specijalno zbog planinarenja. Pre par godina imali smo učesnike iz Bolivije, Kine, Čilea, tako da su planinarske akcije prevazišle republičke okvire i postaju poznate i u širem okruženju. Prošle godine smo imali još jednu lepu akciju posvećenu deci koja bila trodnevna organizovana na Deli Jovanu uz kampovanje. Odazvali su se tada i gosti iz Kragujevca, Jagodine, Despotovca, Zrenjanina, Novog Sada, Vršca, Sombora itd. Mogu da kažem da smo ugostili učesnike planinare iz cele Srbije, rekao je Cvetković.

Naša sagovornica Jelena Rančić Cvetković je zavolela planinarenje početkom 21. veka. Za dvadesetak godina planinarskog staža upoznala je sve zanimljive predele u našoj opštini, regionu ali i šire. Dovoljan razlog da, od svima nama dobro poznatog negotinskog planinara Bobana Đorđevića preuzme dužnost predsednika Planinarskog saveza timočkog regiona.
– Planinarski savez Timočkog regiona (PSTR), osnovan 2013. godine, sa ciljem da okupi sva planinarska društva sa teritorije istočne Srbije i popularizuje planinarstvo u širem planu. Ideja okupljanja u savez je bila i formiranje ,,Timočke transverzale“ koja bi spojila sve planinarske staze u našem regionu. Planinarski savez čine članice iz devet mesta: Zaječara, Bora, Zlota, Kladova, Majdanpeka, Sokobanje, Boljevca, Knjaževca i Negotina i okuplja 11 društava i jednog pridruženog člana. Svako od njih organizuje bar jednu regionalnu akciju koja okupi zaljubljenike u planine sa regiona, ali i iz cele Srbije. U svojoj organizaciji PSTR ima i akciju od posebnog značaja, koja se organizuje na Staroj planini pod nazivom ,,Stazama Stare planine“ u saradnji sa Planinarskim savezom Srbije, istakla je Jelena Rančić Cvetković

FOTO: PRIVATNA ARHIVA
Planinarski savez u okviru svog programa ima i popularizaciju planinarstva i zdravog života među mladima što je jedan i od najvažnijih ciljeva imajući u vidu potrebu koja se u savremenom društvu pojavila, ogleda se u više nego potrebnom uključivanju mladih u aktivnosti na otvorenom, u prirodi.
– Želim da kažem da planinarenje predstavlja posebnu ljubav. Bila sam izviđač kada su izviđači bili pozvani na promotivnu akciju Planinarskog društva i od tada sam njihov član. Za mene je planinarenje jedna vrsta sporta, gde svako može ići svojim tempom, izabrati akciju po svojim mogućnostima. Obišla sam mnoge prirodne lepote i lokalitete u našoj zemlji, ali i u inostranstvu. Najvažnije je da sam stekla prijateljstva koja traju godinama. Ljubav prema planinama prenela sam i svojoj deci, koja često idu sa mnom, otkrila nam je predsednica PSTR Jelena Rančić Cvetković.

FOTO: PRIVATNA ARHIVA
Planinarstvo može biti ozbiljan sport ali i rekreacija, odluka je samo vaša. Najvažnije je da su stadioni otvorena priroda i planine uz mnoštvo mogućnosti za stvaranje novih prijateljstava, pomeranje granica i osvajanje novih vrhova i sloboda. I to ne treba nikako propustiti.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.