NA SUNČANOJ STRANI: TURISTIČKA RAZGLEDNICA KULTURNO-ISTORIJSKOG NASLEĐA
Lepotu jednog kraja čine priroda, kulturno-istorijsko nasleđe u vidu znamenja, spomenika, važnih mesta i ljudi, naravno. Kada je turizam u pitanju Negotinsku krajinu posećuju ljubitelji prirode, istorije, kulturnog i lovnog turizma, a i verskog turizma. A razloga ima i ogledaju se u vidu tri manastira, dve velelepne gradske crkve i više objekata širom opštine Negotin od kojih ne možemo a da ne spomenemo i crkve brvnare.
Današnju turističku razglednicu ispunićemo pričom o manastirima. Stari izvori pominju čak pet manastira na teritoriji današnje Negotinske krajine. Manastir Bukovo, Manastir Svete Trojice, ili Blatski, zapadno od sela Kobišnica, Dušica kod Dušanovca, Koroglaški manastir kod sela Miloševo i Manastir Vratna. Na turističkoj karti od pomenutih pet danas se nalaze tri manastira koje turisti obavezno posećuju kada se nađu na sunčanoj strani: Vratna, Bukovo i oštećen, ali sačuvanih zidina i konzerviran Manastir Koroglaš.
Manastir Bukovo se nalazi na tri kilometara zapadno od Negotina i okružen je bogatom šumom. Smatra se da je podignut u vreme Kralja Milutina, krajem XIII ili početkom XIV veka i da ga je gradio arhiepiskop Nikodim. Prema arhitektonskim i stilskim karakteristikama, manastiska crkva Svetog Nikole ima sličnosti sa moravskim stilom gradnje koji je karakterističan za period srpske Despotovine (XV vek). Najstarije i najvrednije freske su: Bogorodica sa Hristom – na svodu i freska Arhanđela Mihajla na ulazu u Crkvu. Poslednji sloj živopisa je rađen 1902. godine u romantičarskom maniru po nacrtu Steve Todorovića. Freske je uradio njegov saradnik, slikar iz Knjaževca, Milisav Marković. Zvono je manastiru poklonio knjaz Miloš Obrenović, tridesetih godina XIX veka. Ovaj manstir je najposećeniji, po čuvenju, sjsjanom vinu koje spravljaju i dostupnosti.
Već za obilazak sledećeg manastira u našoj priči treba izdvojiti više vremena s obzirom da je od grada udaljen 40 kilometara i da se nalazi u samom podnožju čuvenih Vratnjanskih kapija, koje prilikom obilaska manastira treba obavezno “osvojiti”. Manastir Vratna je osnovan u XIV veku. Kao osnivač, pominje se u predanju Sveti Nikodim Tismanski – Nikodim Grčić, rođak i duhovnik Svetog kneza Lazara koji je rođen u Kosturu a u monaštvo je stupio na Svetoj Gori, a potom je boravio neko vreme u Krajini, gde je osnovao manastire Vratna i Manastirica. Za Svetog Nikodima neki pisani izvori navode da je živeo i u pustinji blizu Kladova, odakle je prešao u Rumuniju. Tamo je razvio svoju duhovnu i kulturnu delatnost. Uz pomoć svojih učenika, rumunskih i srpskih majstora, dobivši pomoć vladara, podiže manastire Vodice i Tisman, koji stilski podsećaju na srpske crkve. Nikodimu se pripisuje, pored manastira Vratna, podizanje i crkvice zvane Ćelija tj. Isposnica Svetog Nikodima, ističu u Eparhiji Timočkoj. Izuzetna svetinja manastira je čudotvorna ikona Presvete Bogorodice Carice sa malim Hristom – Vratnjanska Majka Božja, koja se nalazi na raskošnom tronu na sredini severnog zida. Nema podataka kako je dospela u manastir, ali se zna da je to rad grčkih zografa sa kraja 17. ili početka 18. veka. Danas je aktivni ženski manastir. Crkva manastira Vratne posvećena je Vaznesenju Gospodnjem i pre nekoliko godina je u njoj obnovljen živopis. Manastir Vratna je smešten pored istoimene rečice i osim sa istočne strane, okružen je visokim stenama koje zaklanjaju pogled na manastir. Manastir je dobio ime po čuvenim Vratnjanskim kapijama – kamenim prerastima. Prve dve kapije, Veliki i Mali prerast, nalaze se na trista metara od manastira, dok se treća, Suvi prerast, nalazi na dva sata hoda uzvodno uz reku.
Manastir Koroglaš se nalazi na nekoliko kilometara od Negotina, kod sela Miloševo. Nema pouzdanih podataka ko ga je i kada zidao, ali se pretpostavlja da ga je zidao kralj Milutin pocetkom XIV veka. Narodno predanje kaže da je na tom mestu sahranjen kraljević Marko pošto je ranjen, na Šarcu, preplivao Dunav iz Vlaške nakon bitke na Rovinama. Njemu je za dušu tu podignut manastir. Upravo ovaj podatak je nešto što kao magnet privlači one koji vole da dobro upoznaju svaki kraj. Manastir Koroglaš je bio živopisan ali su se sačuvali samo ostaci fresaka. Pored crkve nalazi se srednjovekovna nekropola koja je samo delimicno ispitana.
Ovo su verujemo dovoljni razlozi za obilazak manastira na sunčanoj strani u Negotinskoj krajini.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.