NA SUNČANOJ STRANI: REVIJA IZVORNOG NARODNOG STVARALAŠTVA I TRADICIJE

Lepota naše bogate narodne tradicije, spoj izvornog narodnog stvaralaštva, običaja, nošnje, starih zanata i etnografskih predmeta prikazani su minulog vikenda na manifestaciji Miholjski susreti sela u Kobišnici. Ponosni na svoje korene čuvari narodne tradicije učenici kobišničke osnovne škole, etno grupe Marinika iz Negotina i članovi dečijeg hora negotinske crkve Svete Trojice nastupili su na otvaranju manifestacije u OŠ “Stevan Mokranjac”. Miholjske susrete sela u Kobišnici otvorio je zamenik predsednika opštine Bogdan Gugić rečima:
– Uz podršku Ministarstva za brigu o selu i lokalne samouprave, i ove jeseni organizujemo Miholjske susrete sela. Zahvalni smo nadležnom ministarstvu na pomoći koja traje već tri godine i nadamo se da će se nastaviti i u narednim godinama. Ovo je prilika da generacije koje dolaze naučimo da se čuvanjem kulturnog nasleđa i tradicije čuvaju koreni, što je važan zadatak i obaveza svih nas. Uspešnu budućnost obezbedićemo uz generacije koje stasavaju u modernim vremenima ceneći svoju prošlost i svoje korene koji nas čine jedinstvenim i snažnim. Neka i današnji susreti pokažu koliko cenimo, volimo i poštujemo svoju tradiciju!
Uz pesme Rasti, rasti , Nadojna koje su izvele članice etno grupe „Marinika“ i numere dečijeg crkvenog hora hrama „Svete Trojice“, Tebe pojem i Govori gospode, program posvećen selu izveli su učenici Osnovne škole iz Kobišnice.
-Naša škola s ponosom nosi ime proslavljenog kompozitora, Negotinca Stevana Mokranjca i ove godine kroz različite aktivnosti obeležavamo 110 godina od njegovog odlaska. Naš zadatak kao obrazovne institucije je da posvećeno i sa posebnom pažnjom negujemo našu tradiciju i učenike koji stasavaju u našoj školi učimo kako da poštuju naše korene. Tradicija je utkana u sve što radimo i postižemo, rekla je direktorka škole Anđelka Balanesković.
Miholjske susrete sela obeležile su i zanimljive izložbe narodnih nošnji Leana Lazića zaljubljenika u tradicionalne predmete koji je odrastao u selu ali već dvadesetak godina živi u Švajcarskoj. Ljubav prema nošnji Leanu je prenela njegova prabaka a sada se pored čuvanja nošnji bavi i izradom nakita od perlica.
Izložba etnografskih predmeta iz kolekcije Milana Nikolića je takođe privukla pažnju. Milan je svstrani umetnik, student etnologije i antropologije i bavi se istraživanjem narodnih običaja, muzike i nošnje.
– U selu nam ništa ne nedostaje sem dece, mladih. Mi ne možemo za jedan solidan folklor da skupimo deset parova dece i mladih jer ih nema. Svi su u inostranstvu. Moji su gore, sin, ćerka i unuci. Žena i ja smo ostali ovde sticajem okolnosti,  penzioner sam od septembra i ovde živim. Lepo se živi u našem selu. Imamo par ljudi koji kao i ja, dosta obrađuju imanje i predavanja iz poljoprivrede su nam važna. To je i prilika da razmenimo iskustva i čujemo nešto novo i korisno. U selu se često izvode radovi, asfaltiraju se ulice. Imamo 14,5 km ulica i vodovoda u selu i sa lokalnom samoupravom asfaltiramo ulice principom “Dinar na dinar”. Koliko meštani ulože toliko uloži i opština i radi se, rekao nam je Slobodan Nedeljković, predsednik KUD “Voja Čurić” iz Kobišnice.
Revijalni nastupi kulturno-umetničkih društava Mokranjac iz Mokranja, Dimitrije Belivakić iz Bukovča, Čučuk Stana iz Sikola, Vrelo iz Šarkamena, Floričika iz Jabukovca i Voja Čuurić iz Kobišnice privukli su pažnju brojne publike koja je uživala u svakom izvedenom kolu i pesmi.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *