PREDAVANJE O OSVAJANJU VLASTI NA BALKANU 1944-1947
Istorijski arhiv u Negotinu je, u okviru svojih letnjih aktivnosti, priredio predavanje o prilikama na Balkanu veznih za osvajanje vlasti od 1944. do 1947. godine. Ovo predavanje koje je izazavalo i dosta zanimljivih pitanja prisutnih,e održala je viši naučni saradnik Instistuta za noviju istoriju Srbije, dr Olivera Dragišić.
– Ovaj period u našoj istoriji je važan i osetljiv zbog toga što Drugi svetski rat i dalje središnja pradigma našeg istorijskog sećanja i neophodno je da znamo na koji način je struktura vlasti bila uspostavljena posle Drugog svetskog rata, ne samo na prostoru Jugoslavije već i u Bugarskoj, Rumuniji, i na ostatku Balkana. To nam pomaže da shvatimo uzroke i mehanizme koji su možda aktuelni i danas. Drugi svetski rat se na neki način nije ni završio, kaže dr Olivera Dragišić.
Istoričarka Olivera Gragišić je rođena u Lazarevcu 1983. godine, gde je završila osnovnu i srednju školu. Opredeljuje se za istoriju i odeljenje istorije na Filozofskom fakultetu gde je i diplomirala na katedri za opštu savremenu istoriju. Od svojih interesovanja najviše ističe političku i kulturnu istoriju Balkana u 20. veku. Svojom knjigom „Komunistička osvajanja vlasti na Balkanu 1944-1947“ objavljenoj prošle godine, obuhvatila je zanimljiva istorijska dešavanja na Balkanu. Kako sama autorka ističe akcenat je na spoljnopolitičkom kontekstu.
– Postoji nekoliko prelomnih tačaka u sećanju na Drugi svetski rat i postoji istorija istoriografije. To znači da moramo da budemo svesni da je prva slika o posledicama Drugog svetskog rata nastala 1945, a zatim 1948. kada su se Tito i Staljin sukobili i kada je slika Drugog svetskog rata revidirana prvi put. Ta je slika dosta dugo ostala u socijalističkoj istoriografiji. Zatim je ta slika ponovo promenjena 1989. godine takozvanim plišanim revolucijama, kada Amerika pobeđuje u većem delu sveta i naravno da se slika socijalizma, jer je to jedan antisocijalistički talas, revidira ispočetka. I osnovna stvar koja se tada desila da je sva odgovornost svaljena na Sovjetski savez što u suštini nije tačno, jer su i drugi saveznici jednako učestvovali u svemu što se na Balkanu dešavalo, podjednako kao i Sovjetski savez. Dogovorno su odlučili našu sudbinu, ističe naša sagovornica.
Tokom svog istraživačkog rada koristila je sovjetsku, američku, britansku, rumunsku, bugarsku i domaću građu. Istraživala je i u negotinskom kraju koji je istoričarki vrlo interesantan. Jedan deo svoj istraživačkog rada provela je u negotinskom arhivu, Vidinu i Turnu Sevrinu s obzirom da su ovede, kako ističe, prošli drugi i treći ukrajinski front.
FOTO: ISTORIJSKI ARHIV NEGOTIN