NA SUNČANOJ STRANI: MUZEJ KRAJINE ČUVAR VELJKOVOG NASLEĐA
Čuveni krajinski vojvoda, hajduk Veljko Petrović, svoj život je izgubio braneći Negotinsku krajinu od Turaka. Priča o njegovom junaštvu prenosila se s kolena na koleno, a jedan od važnih čuvara uspomene na njegovu vanserijsku hrabrost jeste Muzej Hajduk Veljka u Negotinu, otvoren u kući kneza Todorčeta 1997. godine. Iako ideja o osnivanju ovog muzeja potiče još od prve polovine XX veka, Muzej Krajine sa unapređenjem istorijske zbirke, posebno dela koji se odnosi na ustanak i Hajduk Veljka, otvaranjem muzeja posvećenog ovom junaku na kratko 1983. godine, Muzej posvećen ovom velikom junaku tek treću deceniju privlači pažnju velikog broja posetilaca.
Muzej Krajine, pored staranja o rodnoj kući slavnog kompozitora Stevana Stojanovića Mokranjca i upravne zgrade sa etnološkom, arheološkom i istorijskom postavkom, brine o Muzeju Hajduk Veljka i čuvar je uspomene na velikog junaka.
-Muzej Krajine ima veliku odgovornost da čuva materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu Negotina i Krajine, a pre svega na lik i delo čuvenog krajinskog junaka Hajduk Veljka Petrovića. Njegov značaj je višestruk, pa ne čudi što se radi na očuvanju uspomene na njegovo herojstvo, rodoljublje, spremnost na žrtvu u borbi za slobodu. Generacije mladih koje odrastaju uz savremene tehnologije su često okupirane ispraznim sadržajima punim dezinformacija, površnosti ili namerno sklonjenih tema. Zbog toga je bitno da se svima, a posebno mladima u manjim sredinama, kao što je Negotin, pruži mogućnost da posete kvalitetne izložbe, pogledaju monodramu, obiđu muzej i tako dobiju ili prošire svoja znanja, ali i svest o značaju očuvanja kulturnog identiteta i nasleđa koje se mora očuvati i za buduće generacije, a koje su u opasnosti od falsifikovanja, prekrajanja i zanemarivanja u današnjem vremenu, kaže za naš portal Vesna Stanković, direktorka Muzeja Krajine.
Vreme Prvog srpskog ustanka i lik Hajduk Veljka Petrovića prikazani uz pomoć eksponata iz istorijske, etnološke, umetničke zbirke i literarnih dela. U Veljkovom muzeju u prizemlju se nalazi galerijski prostor u kome se odvijaju značajni kulturni događaji, pa je u okviru Negotinskog leta otvorena i izložba posvećena ovom junaku.
– Izložba „Bež’te Turci, eto Veljka“ čije su autorke Vesna Nikolić, viši kustos istoričar umetnosti, i Slađana Milošević, kustos, viši knjižničar, upoznaje nas sa zanimljivim detaljima iz perioda gradnje spomenika Hajduk Veljku, koji je danas jedan od prepoznatljivih obeležja Negotina. Javni spomenici imaju zadatak da slave događaje ili istorijske ličnosti podsećajući na značajna moralna načela, a u slučaju Veljkove krilatice „Glavu dajem, Krajinu ne dajem“, u pitanju je doslednost u borbi za sticanje i očuvanje slobode. Taj Veljkov slobodarski duh i danas je vrlo inspirativan. Izložba prati tri glavna spomenička obeležija vezana za Hajduk Veljka, a to su: barutana, mesto pogibije i spomen-ploča na mestu gde je sahranjen, poručuje direktorka Vesna Stanković.
Razne aktivnosti, izložbe, publikacije radionice realizuju se u okviru stalnog rada ove značajne negotinske ustanove kulture i obeležile su decenije za nama. Veljkova hrabra zaostavština neiscrpna je tema, tako da posetioce uskoro očekuje i otvaranje još jedne izložbe i to u okviru obeležavanja dana pogibije slavnog junaka.
– Izložba „Vojvoda Negotinske nahije“, autora Vesne Nikolić, Sanje Radosavljević i Ivice Trajkovića biće otvorena na mestu pogibije Hajduk Veljka 11. avgusta 2024. Ova izložba obuhvata hronološki istaknute najznačajnije događaje u životu Hajduk Veljka Petrovića. Nacionalni identitet, između ostalog, počiva i na očuvanju sećanja na značajne junake, poput Hajduk Veljka, koji su postali deo našeg kulturnog nasleđa, kaže naša sagovornica.
Hajduk Veljko Petrović, Uroš Knežević 1852.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.