NA SUNČANOJ STRANI: MUDAR I HRABAR MILUTIN PETROVIĆ – ERA
Retki su oni kojima je sudbina namenila da odrastaju uz junake čije će živote i legendarna dela opevati sam narod. Onima kojima se takva sreća osmehnula, duguju zahvalnost za misiju što im je podarena, reči su Biljane Petrović Đelević, čukununuke Milutina Petrovića, brata čuvenog krajinskog vojvode Veljka Petrovića.
Milutin Petrović Era, rođen u selu Lenovcu daleke 1791.godine od oca Petra i majke Petrije, jedan od trojice čuvene braće, svoje odrastanje i ranu mladost proveo je u senci starijeg brata, krajinske legende Veljka Petrovića. Iako su bili rođena braća razlikovali su se mnogo. Dok je Hajduk Veljko bilo ludo hrabar, Miltin je bio mudro hrabar.
Slobodan Lazarević, novinar u penziji i publicista, u svojoj knjizi “Milutin Petrović – Ustavnik i državnik”kaže da su ga pomankanje izvora i odluka Milutinove čukununke da svu preostalu porodičnu dokumentaciju dostavi Srbiji, ohrabrili da napiše monografiju o ustaniku, državniku i kavaleru, mlađem bratu ustaničke legende Srbije Hajduk Veljka, Milutinu Petroviću.
– Veljko je imao tri brata. Od Veljka je bio mlađi 11 godina, od najmlađeg Miljka stariji četiri. Milutin je učestvovao u oba ustanka. Bio je onaj koji je praktično sahranio tj. sakrio Veljka od Turaka, posle pada Negotina. Bio je naslednik, Karađorđev vojvoda, izgnanik u Rusiju sa Karađorđem. Posle se vratio kod Miloša, jer je pre svega kao vojnik bio je potreban Srbiji i u Drugom ustanku. Sa Milošem je potom bio na Šapcu i borio se u ono malo bitke u Drugom ustanku. Zatim je bio praktično sve u Miloševoj i Mihajlovoj Srbiji i Srbiji kneza Karađorđevića, priča nam autor monografije “Milutin Petrović – Ustavnik i državnik”.
Milutin Petrović je bio vojvoda negotinski, knez homoljski i mlavski, kapetan krajinski, državni savetnik i kavalir. Od Veljkovog buljubaše dogurao je do pukovnika.
– Hteo sam da to prikažem u knjizi na osnovu dokumentacije koju je ostavila Milutinova čukununuka, gospođa Biljana Petrović. I meni je dala neke originale i kopije koje je dala Arhivu Srbije. Ona je od Drugog svetskog rata živela u Americi i Kanadi. Iz te bogate dokumentacije koristio sam samo deo, da bi i te svetle i te tužne dane života, objasnio koliko sam bio u stanju i koliko je život Milutinov bio vezan za jednu epohu, takozvanih ustavobranitelja koji su bili žestoko progonjeni od Miloša. Miloš je govorio da neće da se obavezuje na papir, da hoće da živi, da vlada sa narodom ali bez naroda. Ustavobranitelji su tražili Ustav. Onda je došlo do velikih buna. U jednoj je direktno učestvovao i Milutin zbog čega je ga je Miloša progonio. Posle je napravio porodičnu dramu u Požarevcu, napao je Milutinovu mladu ćerku. Svi su tražili da se on osveti Milošu. On je poslušao suprugu koja je tada rekla: „Ti se boriš da zakon važi za sve i nemoj da uzimaš pravdu u svoje ruke“. Potom Milutin prestaje da bude ustanik i postaje državnik. Mlađi brat se nije složio s tim, i pobegao je u Rusiju da sa Rusima ratuje protiv Turaka. Tamo ga je stigao Milošev ubica i ubio ga je. Ubio ga je s leđa, kaže Slobodan Lazarević.
Autor napominje da je koristio i dokumenta iz ruskih arhiva koji su u međuvremenu otkrili u kojoj je Milutin jedinici bio, koliko je bio hrabar Miljko Petrović i kako mu je metak prošao s leđa kroz grudi.
– Kada je došlo do prihajanja šest nahija Srbiji 1833. godine, uprkos svim nesuglasicama, Miloš je molio i Milutina da dođe i da se bori za Timočku krajinu. I on je bio prvi kapetan u Zaječaru, u Negotinu je primio porodicu Karađorđevu, iako je bilo zabranjeno da se oni vrate, primio ih je Aleksandra i Jelenu koja bila skoro na samrti. Dolazio je i borio se za ovo sedište da se prebaci u drugi srez. Potom je postao savetnik i imao je ogromne bitke sa Mihajlom. Mihajlo ga je poštovao i plašio ga se. Kad god je bio rat, pozivao ga je da ratuju, dok su u miru oni su bili u sukobu, dodaje Lazarević.
Ovo je samo deo kazivanja o junaku Milutinu Petrović, ustaniku i državniku pretočeno u knjigu na osnovu više pisama, diploma, objava, svedočanstava iz perioda Prvog i Drugog srpskog ustanka koji se čuvaju u Vojnom arhivu i Arhivu Srbije. Knjigu ““Milutin Petrović – Ustavnik i državnik” Slobodana Lazarevića izdao je Istorijski arhiv Negotin.