SANIRAN POŽAR NA GRADSKOJ DEPONIJI

Na konferenciji za novinare koju se sazvao predsednik opštine Negotin Vladimir Veličković, u vezi sanacije požara koji je buknuo na lokalnom smetlištu 5. februara istaknuto je da je urađena kompletna sanacija ovog ekološkog problema.
– Sa pojavom prvih požara komunal je sa svojom radnom mašinom počeo da gasi mesta gde su se požari javili, kao i naši vatrogasci. Uz sve uslove i količinu smeća, požar se proširio jako brzo i već do jutra smo imali veliki požar koji se širio, s lokacije na lokaciju. Smetlište se nalazi u polju, depoi su odvojeni ulicama i brzina prebacivanja gorućih predmeta s parcele na parcelu, je bila velika. Prema informacijama naših vatrogasaca i JKP „Badnjevo“  požar se toliko brzo širio, da nisu stigli fizički sa punim kapacitetom koji su imali, da saniraju požar u tih prvih par dana, rekao je na konferenciji predsednik Veličković.
U kontaktu sa nadležnima iz štaba za vanredne situacije Borskog okruga, sektora za vanredne situacije Srbije i Ministsrtvu za zaštitu životne sredine pristupilo se gašenju požara i sanaciji uz proglašenje vanrednog događaj s obzirom da vanredna situacija nije mogla biti na snazi imajući u vidu da je smetlište u pitanju.
– Više od pedeset godina naša deponija nema status sanitarne deponije. Zakonska regulativa ne prepoznaje smetlište. U većem delu naše zemlje oblik odlaganja smeća je kao što je u opštini Negotin, tako da vanredna situacija nije mogla da bude proglašena ali je proglašen vanredni događaj.  Krajnje odgovorno i nijednog trenutka se nije zakasnilo sa delovanjem. Bio je problem prići zapaljenim poljima zbog dima, toplote i uslova koji su se stvorili.  Da bismo mogli da pređemo na sanaciju smetlišta, krenuli smo sa upotrebom vode kako bi zagasili površinske slojeve i kako bi radne mašine mogle da priđu s materijalom i prekriju površine koje su gorele, da bi se dotok kiseonika smanjio, dodao je Veličković.
 Na gašenju požara na gradskoj deponiji učestvovale su vatrogasne ekipe iz Negotina, Eliksira Prahovo, Đerdap 2, Donjeg Milanovca i Bora i cistrena negotinskog komunalnog preduzeća koje su sa tri hiljde kubika vode savladale plamen na površini smetlišta. Predsednik Veličković je istakao da se posle dva dana krenulo se sa zatrpavanje zgarišta zemljom.
-U prvom krugu koji je bio najteži i kada je sve bilo vrelo, za tri dana oko 4,5 hiljada kubika zemlje je nasuto i prekriveno oko 60 procenata cele deponije, i napravljene su ulice kako bi teže mašine mogle da uđu sa većom koločinom zemlje kako bi ubrzali gašenje. Onda smo zamolili za pomoć i Kompaniju „Eliksir Prahovo“ i veoma smo i zahvalni na tome. Bilo bi najlakše da smo zakonski mogli da proglasimo vanrednu situaciju i da delujemo po drugi režimima, ali u ovoj situaciji to nismo mogli. U drugom krugu zatrpavanja zemljom sa ekipama „Eliksira“ i pomoćnim mašinama JKP „Badnjevo“ nasuli smo još nekih 3,5 kubika zemlje i uspeli smo da pokrijemo sa 8.000 kubika celu deponiju i završili smo u petak 1. marta. Trebalo nam je oko tri nedelje da ovaj problem rešimo na način na koji je mogao da se reši. Svi stručni ljudi su bili uključeni u rešavanje požara na deponiji, i sve je odgovorno i profesionalno odrađeno.
Bogdan Gugić, zamenik predsednika koji je predsedavao Štabom za vanredne situacije u odsustvu predsednika Veličkovića je rekao da je u poslednjih 100 godina februar najtopliji mesec sa prosečnom temperaturom od 18 stepeni, bez vetra, atmosferskih padavina, kažu meterolozi.
-Nizak atmosferski pritisak je doveo do toga da dim pada ne zemlju, a ne ide na gore. Ono što je pogoršavalo situaciju u sanaciji požara je da smo, od trećeg  do 10. februara, imali 26 požara, u skoro svakoj mesnoj zajednici. U jednom momentu u našu opštinu su dolazili non – stop vatrogasci iz drugih gradova na ispomoć, kako bi pomogli našim vatrogascima da ne bi došlo do paljenja vikendica, salaša, kuća. Naša vatrogasna ekipa nije mogla da reaguje i na deponiji. U jednom trenutku požar je površinski zahvatio deponiju i nije moglo da se reaguje, dok se ne ugasi površinski plamen. Kada smo to uspeli da saniramo, nije bilo moguće pristupiti mašinama da se naspe zemlja na smetlištu, zato što su bili nenormalni uslovi za rad usled dima.  Izvinjavam se građanima koji mogu da budu i ljuti, ali mislim da smo sanaciju požara rešili kako treba. Želim još da istaknem da je u februaru ove godine na teritoriji opštine Negotin bilo trostruko više požara u odnosu na prošlu godine.
Predsednik Vladimir Veličković i zamenik Bogdan Gugić podsetili su medije na projekte koje lokalna samouprava u saradnji sa resornim ministarstvima sprovodi u cilju zaštite životne sredine i smanjenja zagađenja posebno iz individualnih ložišta i zahvalili svima koji su učestvovali u saniranju požara posebno kompaniji Eliksir.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *