MIHOLJSKI SUSRETI SELA
Priča o običajima, narodnoj tradiciji i pastirskim veštinama okupila je brojne učesnike i posetioce ovog vikenda u Sikolu, selu podno Deli Jovana, čuvenom po hrabroj ženi Veljka Petrovića, Čučuk Stani. Izvorno narodno stvaralaštvo u ovom selu se neguje pažljivo i bez prekida, što se može videti na svakom nastupu njihovog kulturno – umetničkog društva ali i svakog avgusta kada centar sela na Čučuk Staninim danima oboje razne kulturno umetničke grupe i folkori.
– Miholjski susreti sela su važni za svako selo, tako i za Sikole. Mi smo kao jedan od organizatora sve pripremili za dolazak drugih predstavnika kulurno-umetničkih društava, da budemo dobri domaćini.Naše društvo zvanično je registrovano 2000. godine, inače postojimo 1974. godine, aktivno radimo i trenutno je aktivno od 60 do 80 članova. Mi smo jedno od društava koje izuzetno neguje tradiciju izvornosti i predstavićemo se samo izvornim kolima. Todorku, Rumenku, Sejalicu i druga kola izvešće dečija, omladinska i starija grupa. Najautentičnije kolo koje ne izvodi nijedno drugo društvo u zemlji sem nas je Sejalica.- rekao je rukovodilac KUD „Čučuk Stana“ iz Sikola, Zlatko Velimirović.
Ove godine Sikole je bilo domaćin brojnim kulturno-umetničkim društvima iz Negotinske Krajine u okviru manifestacije „Miholjski sisreti sela“. Revija folkora, pesme, takmičenja u pastisrkim i sportskim nadmetanjima odvija je uz pokroviteljstvo Ministarstva za brigu o selu i Opštine Negotin.
– Drago mi je što ćemo se danas zahvaljujući Miholjskim susretima sela, družiti u Sikolu, selu koje predano čuva narodne običaje i tradiciju. Ova manifestacija je deo projekta koji se realizuje u više gradova i opština u Srbiji, zahvaljujući podršci Ministarstva za brigu o selu. Želeo bih da istaknem veliki značaj organizovanja manifestacija koje za cilj imaju negovanje tradicije i narodnog stvaralaštva. Posle prošlogodišnjih Miholjskih susreta u Jabukovcu, raskošna lepota narodnih igara, muzike i običaja, obeležiće i današnje susrete. Želim da se zahvalim Ministarstvu za brigu o selu i našoj vladi na podršci, a svim učesnicima i domaćinima želim uspešno učešće i druženje na Miholjskim susretima sela 2023. – istakao je Dragan Radosavljević, član Opštinskog veća za poljoprivredu na početku ovogodišnje manifestacije.
Na otvaranju manifestacije nastupio je hor Crkve „Svete Trojice“ u Negotinu, a bili su izloženi i radovi učenika Osnovne škole „Vera Radosavljević“ koji su nastali zahvaljujući inspiraciji likom i delom sikoljanske heroine Čučuk Stane.
U Sikolu je tokom prepodneva organizovano i obeležavanje državnog praznika 11. novembra, Dana primirja. Delegacije lokalne samouprave, organizatora i boračkih organizacija, odale su počast i položile cveće na spomenik palim ratnicima u Prvom svetskom ratu u centru sela.
Prvi svetski rat okončan je pre tačno 105 godina 11. novembra 1918. kada je Nemačka potpisala primirje sa silama Antante u železničkom vagonu u Kompjenju. Iako se na kraju rata Srbija našla među zemljama pobednicama, cena koju je platila za pobedu bila je previsoka. Stradalo je oko 1.250.000 ljudi, a najveći gubici bili su među muškom populacijom. Zemlja je bila uništena i razorena. Za primereno obeležje uzeta je Natalijina ramonda, poznata kao cvet feniks, koja simbolizuje državu koja je bila poražena i pregažena, a na kraju rata uspela da krene u pobedu kao ptica feniks koja je poletela iz pepela.“, poručila je Maja Stanojlović, profesorka istorije.
Ovogodišnji Miholjski susreti sela okupili su čuvare narodnih običaja, pesme i igre iz razih sela Negotinske Krajine koji su se tokom dana takmičili u krunjenju kukuruza, potezanju čobanskog štapa, skoku u dalj i bacanju kamena s ramena. U večernjim satima publika je uživala u nastupima folkolnih ansambala, instrumentalista i vokalnih solista iz .
– Miholjski susreti sela u Sikolu, pokazali su svu lepotu naše tradicije i izvornog narodnog stvaralaštva, i da su manifestacije ovog tipa, izuzetno važne za unapređenje kulturno-umetničkog i sportskog života u seoskim sredinama. Svi učesnici su se potrudili da se pokažu u najlepšem svetlu, a mi smo vama, čuvarima narodnih običaja, muzike i igre, veoma zahvalni na negovanju naših korena i svega što čini bazu našeg naroda. Vaša uloga u čuvanju kulturnog i izvornog nasleđa našeg naroda je ključna i zato se kao lokalna samouprava trudimo da vas razumemo i podržimo vaše aktivnosti. Opština Negotin podržava aktivnosti kulturno-umetničkih društava u selima Negotinske Krajine i maksimalno se trudi da ulaganjima u domove kulture, uređenje putne infrastrukture i razvoj poljoprivrede, stvori bolje uslove za život na selu. Naša nastojanja, kao i nastojanja naše države, uz čiju pomoć ćemo uskoro urediti i pristupni put od sikolske table do sela, učiniće vam život lakšim, a ja se nadam da ćemo zajedničkim snagama uspeti u nameri, da se generacije koje dolaze, opredele za život na selu.- poručio je predsednik opštine Negotin, Vladimir Veličković i zahvalio Ministarstvu za brigu o selu na podršci u realizaciji manifestacije.