OTVORENA IZLOŽBA O ARHIVIMA SRBIJE
Istorijski arhiv Negotin u saradnji sa Arhivističkim društvom Srbije sinoć je u okviru Negotinskog leta, priredio izložbu „Arhivi Srbije“. Na 38 izložbenih panoa arhiva iz cele zemlje predstavljeni su najvažniji dokumenti, fotografije, događaji i ličnosti. Publici koja je i na izuzetno visokoj temperaturi prisustvovala otvaranju, Nenad Vojinović, direktor negotinskog arhiva je zahvalio kao i predsednici Arhivističkog društva Srbije Leli Pavlović koja je zbog bolesti bila sperečena da prisustvuje.
– Ova izložba je organizovana povodom proslave 75 godina od osnivanja većine Arhiva u Srbiji kao i 125. godina od donošenja prvog Zakona o Državnoj arhivi. Arhiv u Negotinu je osnovan 1952 godine pod nazivom Gradska državna arhiva, a za područje rada određeno je područje srezova krajinskog, ključkog i porečkog. Od 1996. Godine u sastav Istorijskog arhiva u Negotinu ušlo je arhivsko odeljenje u Boru, tako da je danas nadležan za opštine Negotin, Kladovo, Majdanpek i grad Bor. Od 34 međuopštinska arhiva u Srbiji samo još dva imaju u organizacionom smislu isti status kao i naš Arhiv, a to su Istorijski arhiv Kruševac sa odeljenjem u Trsteniku, i Istorijski arhiv Senta sa odeljenjem u Bečeju. – poručio je Vojinović.
U svom obraćanju predsednica Udruženja Lela Pavlović koje je pročitala Suzana Mihajlović-Jovanovića je istakla da su izložbu zajedno osmislili i realizovali arhivske ustanove i njihovi zaposlenici, uz nesebičnu pomoć arhivskih savetnika: Zorice Smilović, iz Istorijskog arhiva Beograd i Slobodanke Cvetković iz Istorijskog arhiva Požarevac. Na poziv Arhivističkog društva Srbije odazvali su se pored matičnih: Državnog arhiva Srbije, Arhiva Vojvodine, Arhiva Kosova i Metohije i Arhiv Jugoslavije, Vojni arhiv, Arhiv SANU, Bele Crkve, Istorijski arhiv Beograda, Valjeva, Istorijski arhiv Novog Sada, Zrenjanina, Subotice, Smedereva, Smederevske Palanke, Sombora, Pančeva, Sente, Niša, Kragujevca, Kraljeva, Užica, Zaječara, Prokuplja, Negotina, Vranja, Leskovca, Jagodine, Pirota, Kruševca, Novog Pazara, Šapca i Čačka. Pored ustanova, javnosti su svoj rad predstavila i strukovna udruženja: jedan od organizatora Arhivističko društvo Srbije i Društvo arhivskih radnika Vojvodine.
Izložbu „Arhivi Srbije“ u galeriji Doma kulture otvorila je Tatjana Panić, u Opštisnkom veću opštine Negotin zadužena za kulturu, informisanje i turizam rečima:
– Današnja izložba predstavlja izuzetnu priliku da se na jednom mestu upoznamo sa najvažnijom arhivskom građom koju čuvaju srpski arhivi. Možemo se uveriti koliko je važna uloga naših arhivskih ustanova čiji je osnovni zadatak zaštita pokretnih kulturnih dobara u vidu dokumenata, fotografija i podataka o značajnim događajima koji su obeležili vreme za nama. Važno je i našoj deci ukazati na istorijske podatke i istrajati na negovanju kulture sećanja.