NEGOTINSKE PRIČE: ČUČUK STANINI DANI

Današnja priča vodi nas u selo Sikole kod Deli Jovana, udaljeno 23 kilometra od Negotina. Ovo brdsko selo smešteno je na 350 metara nadmorske visine, na obalama Sikolske reke, leve pritoke Timoka. Poznato je po vrednim meštanima koji se bave ratarstvom i stočarstvom a prvenstveno po Stani Plještić, čuvenoj Čučuk Stani, vernoj partnerki čuvenog junaka iz Prvog srpskog ustanka Veljka Petrovića.

Bogatstvo narodnog stvaralaštva i lepota naših običaja zasijali su po 21. put u Staninom rodnom selu. Ovogodišnja manifestacija Čučuk Stanini dani okupila je osam kulturno-umetničkih društava iz raznih krajeva Srbije. Program se, u organizaciji Mesne zajednice Sikole i KUD-a „Čučuk Stana“, odvija u okviru manifestacije Negotinsko leto 2023, uz pokroviteljstvo Opštine Negotin.
-Na ovogodišnjim Čučuk Staninim danima učestvovalo je osam društava iz raznih delova naše zemlje i ja im se zahvaljujem na gostovanju. Cilj naše manifestacije je negovanje sećanja na našu Čučuk Stanu, očuvanje tradicije, kulture, da se što više mladih ljudi uključi u rad društva i da nam se članstvo poveća.- rekao je Milovan Stanković, predsednik Kulturno-umetničkog društva iz Sikola.

Ovo kulturno-umetničko društva zajedno sa Mesnom zajednicom Sikole vredno radi na organizaciji programa koji je izuzetno značajan za njihovo selo, posebno za mlade ljude koji se na ovakav način uče kako da čuvaju našu tradiciju i kulturno nasleđe.

-Naša manifestacija je počela pre dvadesetak godina kada se u selu održavao vašar, tj sabor koji je pored naših meštana okupljao i mnoge posetioce iz okoline. Na žalost vašara više nema, ali se zato Čučuk Stanini dani održavaju i na tome ćemo istrajati i u budućnosti. Celo selo živi i želi da naša manifestacija dugo traje.- istakao je Stanković koji zajedno sa mladim Sikoljanima ali i onim nešto starijim, istrajno radi na očuvanju igara i običaja iz ovog kraja što se moglo i videti prilikom njihovo nastupa.

21. Čučuk Stanine dane otvorio je Darko Čirišanović, sekretar Skupštine opštine Negotin, pozdravljaući prisutne goste i mnogobrojna kulturno-umetnička društva.
– Danas slavimo srpske žene koje su kroz istoriju mnogo puta pokazale da su ispred svog vremena, snažne, pametne i hrabre. Čučuk Stanini dani neguju sećanje na našu heroinu Stanu Plještić iz Sikola, Hajduk Veljkovu ljubu i hrabru ženu koja se nije plašila neprijatelja i rame uz rame sa Veljkom borila za slobodu. Manifestacija izvornog narodnog stvaralaštva „Čučuk Stanini dani“ i ove godine je okupila više kulturno-umetničkih društava koji će nam pokazati svu lepotu narodne pesme i igre.

Tradicionalno dobri domaćini su svojim gostima obezbedili obilazak seoske atrakcjije, obližnji Drveni zoo vrt. Usledio je defile svih učesnika i bogat kulturno-umetnički program. Smenjivali su se članovi osam kulturno-umetničkih društava,MZ „Novo Selište“ iz Bora, „Nikola Pašić“ iz Zaječara, „Radost“ iz Beograda, „Izvor Lovci“ iz Lovaca kod Jagodine, „Radislav Nikčević“ iz Miloševa kod Jagodine, „Milan Vasić- Perica“ iz Donje Bele reke kod Bora, „Branko Olar“ iz Bora i „Čučuk Stana“iz Sikola. Žiri Čučuk Staninih dana je imao veoma težak posao imajući u vidu pripremljenost i uigranost čuvara narodne tradicije. Za najbolji izvorni folklor i originalnu narodnu nošnju nagrađen je KUD „Čučuk Stana“ iz Sikola dok su najbolju koreografiju prikazala kulturno-umetnička društva „Radost“ iz Beograda i „MZ Novo Selište“ iz Bora.

Tokom programa smenjivale su se i devojke pastirice, predstavnice svojih kulturno-umetničkih društava. Za najlepšu pastiricu 21. Čučuk Staninih dana proglašena je Lana Bogdanović iz Dolje Bele reke, za prvu pratilju Tijana Radosavljević iz sela Lovci kod Jagodine, a drugu Valentina Calić iz Miloševa kod Jagodine.

Mladost, lepota naših običaja spojeni sa iskustvom starijih članova društava zablistali su na ovogodišnjim Čučuk Staninm danima. Gosti manifestacije oduševljeni kako sui h prihvatili domaćini poručili su da će se sigurno ponovo vratiti u ovo prelepo selo na padinama Deli Jovana.

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *