OTVARANJE IZLOŽBE „120. GODIŠNJICA TESLINOG TORNJA I LABORATORIJE NA LONG AJLENDU“ I PROMOCIJA DRUGOG IZDANjA KNJIGE „ ĐORĐE STANOJEVIĆ – BIOGRAFIJA JEDNOG NAUČNIKA“

U četvrtak 29. jula u galeriji „Eliksir fondacije“ od 19 časova biće priređena izložba „120. Godišnjica Teslinog tornja i laboratorije na Long Ajlendu“autora Vladimira Jelenkovića i Zorana Jovanovića Jusa i promocija drugog izdanja knjige „ Đorđe Stanojević – biografija jednog naučnika“ autora Nenada Vojinovića. O izložbi govori jedan od njenih autora Vladimir Jelenković, dugogodišnji direktor Muzeja Nikole Tesle.

Nikola Tesla je do 1900. godine bio već smatran najistaknutijim inženjerom elektrotehnike, koji je zasenio svet svojim izumima i trijumfom nad Tomasom Edisonom u „ratu struja“. Tada je započeo svoj najambiciozniji projekat – toranj na imanju Vonderklif, na Long Ajlendu, udaljenom na oko 110 kilometara od Njujorka. Izrađen u periodu od 1901 -1902. godine objekat je zasnovan na još jednoj Teslinoj revolucionarnoj ideji. Tesla je planirao da koristi toranj da bi postigao ono što je naučna zajednica tada smatrala nemogućim: Globalni sistem bežičnih komunikacija. Toranj bi bio prototip sistema koji može da emituje muziku, vesti, izveštaje sa berze, da obezbedi vojne komunikacije, čak i da šalje slike širom sveta, koristeći samo zemlju kao provodnik. Bio je to neverovatni vizionarski pokušaj stvaranja telekomunikacione infrastrukture slične onoj što nam danas nudi Internet.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *