OTVORENA SPOMEN SOBA POSVEĆENA MOMČILU ST. MOKRANJCU

U okviru obeležavanja 88. godišnjice postojanja i rada i slave Sveti Simeon i Ana Muzeja Krajine, u rodnoj kući Stevana Stojanovića Mokranjca otvorena je spomen soba posvećena kompozitorovom sinu prof. Dr Momčiću St. Mokranjcu.

Foto: Muzej Krajine

Uz poštovanje epidemijskih mera, u okruženju svojih najbližih saradnika i predstavnika Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Svečanom događaju prisustvovala je i Tatjana Panić, član Opštinskog veća za kulturu, informisanje i turizam.

Foto: Muzej Krajine

Nakon rezanja slavskog kolača, direktor Muzeja Ivica Trajković i prof. dr Danijela Đukić Ćosić otvorili su memorijalnu postavku posvećenu prof. dr Momčilu St. Mokranjcu, sinu slavnog kompozitora. Momčilo St. Mokranjac (28. april 1899 – 16. septembar 1967) hemičar sa Sorbone, profesor i toksikolog, jedan je od najvećih srpskih umova koji su se tokom i nakon Velikog rata školovali u Francuskoj. Njegova najveća zasluga ogleda se u utemeljenju obrazovanja u oblasti toksikologije ne samo u Srbiji već i u tadašnjoj jugoslovenskoj državi.

Foto: Muzej Krajine

Projekat „Memorijalna postavka posvećena prof. dr Momčilu Mokranjcu“, Muzej Krajine realizovao je u saradnji sa Farmaceutskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja RS. Nova stalna postavka Muzeja Krajine posvećena je životu i radu uglednog i veoma značajnog naučnika i profesora Momčila St. Mokranjca, potomka čuvenog srpskog kompozitora, koji je bio velikan toksikologije i farmacije. Organizovana je u nivou reprezentativnog prostora Mokranjčeve rodne kuće, raspoređena na 15m2 izložbenog prostora, predstavlja prof. dr Momčila St. Mokranjca kao hemičara, univerzitetskog profesora i toksikologa.

Foto: Muzej Krajine

Pažljivo odabrani eksponati, kao i postavka u celini, svedoče o izuzetnim istraživanjima i saradnji Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu sa Muzejem Krajine u Negotinu. Predmeti poklonodavca (Farmaceutski fakultet Univerziteta u Beogradu) i koncepcijski prikaz muzealija hronološki vode posetioca kroz život i stvaralaštvo ovog naučnika.

Rukovodilac projekta i autor postavke je muzejski vodič Vesna Janjić, koja se prisutnima obratila preko video poziva. U svom obraćanju autorka se zahvalila mnogobrojnim saradnicima na pomoći pri realizaciji projekta.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *