RIZNICA NA ISTOKU – Vratnjanske kapije, mesto gde rastu biljke praistorijske šume i gde se prave najlepše fotografije
Kanjon reke Vratne nadaleko je poznat po kamenim kapijama, lukovima iznad reke koji su u davna vremena nastali urušavanjem pećina. Geografi koji su ovde često dolazili uključujući i one najčuvenije nazvali su ova okamenjena čuda – prerastima. Ove jedinstvene pojave, sakrivene u tajanstvenim šumama istočne Srbije, bile su nekada pećine tunelskog tipa.
Kanjon reke Vratne poslednjih godina osim naučnika, istraživača, lovaca sve više otkrivaju turisti. Vreme korone nas je nateralo da otkrijemo Srbiju. Na istok zemlje stižu istraživači svih generacija i interesovanja. Na mapi njihovog puta kroz Negotinsku krajinu prerasti u kanjonu reke Vratne su obavezne. Neko uživa u jedinstvenim kamenim slavolucima koje je izvajala priroda, neko u bistroj i čistoj vodi reke Vratne, drugi otkrivaju biljni i životinjski svet.
,, Fascinantno je da od izvora, podno Miroča, pa sve do ušća u reku Zamnu koja se uliva u Dunav, reka Vratna ne prolazi ni kroz jedno naselje niti bilo kakvu urbanu sredinu već samo kroz divljinu i netaknutu prirodu“, priča Dušan Stojanović iz Novog Sada koji se kaže odavno nameračio da ovde dođe i uživa.
Praistorijske biljne vrste sačuvane na ovom skrovitom mestu interesantne su za fotografe, profesionalce i amatere.
,, Izazov je pešačiti uzvodno kanjonom reke Vratne i doći do mesta gde reka jednostavno nestaje u planini. Nastavljajući kanjonom reka se opet pojavljuje pa nestaje, to je očaravajuće fotografisati ovde“ , kaže jedan student iz Beograda, zaljubljenik u fotografiju čije je snimke sa ovog mesta video ceo svet putem društvenih mreža.
U literaturi je zapisano da u kanjonu reke Vratne živi specifična drvenasta i žbunasta flora, još iz ledenog doba: bukva, orah, mečija leska, jorgovan, gorski javor, jasen, ukupno 24 vrste drveća. Na stenama i pašnjacima raste 170 vrsta trava, kažu prirodnjaci. U velikom broju zastupljeno je lekovito bilje.
Biolozi različitih specijalnosti potvrdjuju da je Vratna interesantna i kao pribežište specifičnih vrsta ptica, selica i stanarica, od predatora do pevačica, ima ih 57 ,zatim deset vrsta slepih miševa. Zastupljeni su i vidra, stepski tvor, kune, jazavci… Lepotu Vratnjanskih kapija upotpunjuje i ogradjeno lovište sa stadom muflona i krdom jelena lopatara. Tu su i srndaći i divlje svinje, zečevi, lisice.
Ovde dolaze lovci iz celog sveta.
Ovaj medijski sadrzaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.