RIZNICA NA ISTOKU – Istorija manastira Vratna – Manastir Vratna je mesto mira, molitve i blagodati

U svojoj dugoj istoriji manastirski kompleks Manastira Vratna je više puta paljen i pustošen i nije sačuvan u svojoj prvobitnoj lepoti i veličini. Crkva je ranije imala šest prozora sličnih puškarnicama, a ispred ikonostasa bila su dva kamena svećnjaka koji se sada nalaze na manastirskom groblju, severno od crkve iznad novoizgrađenog potpornog zida piše o manastiru Vratna Eparhuja Timočka na svom zvaničnom sajtu.

 

   

 

 

Priprata je prvi put dozidana 1415. godine. Nakon 1813, koja je obeležila propast Prvog srpskog ustanka, manastir je spaljen, a posle oslobođenja od Turaka 1837. manastir je ponovo obnovljen. Feliks Kanic, među raznim hroničarskim zapisima, navodi i belešku da je manastir renoviran 1836. godine. Stari manastirski konak podignug je 1856. godine, nekoliko puta je obnavljan, a danas više nije pogodan za stanovanje. Jeromonah Mitrofan, sa monahom Varnavom koji je svu svoju imovinu podario manastiru Vratni, obnavlja manastir 1922. i u tom periodu podižu novi zvonik uz zapadni zid crkve, a vrši se i rekonstrukcija svoda hrama 1932. godine. Meseca maja 1939. godine renovirana su spoljna fasada, limarija i krovna konstrukcija manastira.

 

   

 

 

Za vreme okupacije bratstvo bilo je prinuđeno da napusti manastir, da bi se u njega vratilo tek sredinom 1945. godine. Tekst koji to potvrđuje nalazi se u starom Mineju za mesec maj iz 1945. godine i glasi: „Na dan 1. juna 1945. godine u slavu Božju po oslobođenju i srećnom povratku vratnjanskog bratstva služena je na Voznesenje Gospodnje svečana služba Božja“. Nakon Drugog svetskog rata, 1946. godine oduzeta je sva imovina manastira ukupne površine od 278 hektara bez ikakve nadoknade, a manastirsko imanje je podeljeno meštanima sela Vratna na korišćenje. Ipak, požrtvovanošću igumana Mitrofana i njegove bratije manastir je opstao uprkos svim nepovoljnim uslovima. Od 1955. godine vršilac dužnosti igumana, jeromonah Mitrofan, počinje da formira sestrinstvo. Godine 1967. starešinstvo preuzima prva igumanija Teodora. Nju je nasledila igumanija Evpraksija koja je 1975. godine počela da okuplja novo sestrinstvo.

 

   

 

Od 2012. godine, kada je manastiru vraćena imovina, prihode manastira čine planska eksploatacija šume, prilozi vernika, a poslednjih nekoliko godina i pčelarstvo u manjoj meri predstavlja izvor prihoda što se očekuje i od novoformirane plantaže lavande.

 

    

 

Dnevna bogosluženja su redovna, a liturgije se služe nedeljom i praznikom.

 

   

Za Martinu Milošević Vratna je sklop prirodnih lepota,  mira, blagodati i svega što treba jednom ljudskom biću da nadje sebe, da nadje smirenje, da se posveti molitvi i da spozna suštinu života.

„To je potrebno svima nama previše smo se udaljili od gospoda, od vere svoje, gubimo tlo pod nogama i sve ovo što se dešava sada, sve je po promislu Božijem i mislim da je vreme da se budimo“, rekla je Martina Milošević, iskušenica.

 

 

Ovaj medijski sadrzaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

 

Izvor: Srpska Pravoslavna Eparhija timočka

Foto: MB Portal

novinar5

MOTO BOEM TRANS DOO, Badnjevska bb, Negotin 19300 PIB 106156606, MB: 20490594 ogranak MB PORTAL, reg.br. IN001015 glavni i odgovorni urednik Anita Durlić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *