ODRŽAN OSMI VOKALNI ETNO FESTIVAL MLADIH „VEF“
U organizaciji Kreativnog udruženja „Nego“, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Opštine Negotin, minulog vikenda u Negotinu je održan osmi po redu Festival posvećen negovanju tradicionalne etno muzike „VEF“.
Članice udruženja „Nego“ su i ove godine Negotincima podarile muzički događaj međunarodnog karaktera, koji mladima daje priliku da kroz izvođenje etno muzike pokažu kako se u mestima iz kojih dolaze, neguju tradicionalne i kulturne vrednosti. U petak uveče, prve festivalske večeri Tatjana Panić, član Opštinskog veća za kulturu, informisanje i turizam je otvarajući festival istakla značaj najmlađeg negotinskog festivala.
„ Kreativno udruženje „Nego“ idejni tvorac i realizator događaja, od početka je dobilo podršku lokalne samouprave i to se i u narednim godinama neće promeniti. Naša obaveza je da podržimo sve vredne i ljude sa idejom, sve one koji istrajno rade na podizanju svesti da je tradiciju neophodno pažljivo negovati i vaspitavati mlade da poštuju i zavole naše muzičko nasleđe. Vokalni etno festival „VEF“ već osam godina okuplja ljubitelje etno zvuka i stručnjake iz ove oblasti, i verujem da nas je iz godine u godinu više, što i jeste cilj festivala. Negotin predstavlja s pravom, muzički centar istoka Srbije. Negotinci poštuju muzičke pregaoce i sve one koji požele da nas obiđu u vreme naših festivala od srca ugoste, i nadam se da upravo to naše gostoprimstvo stvara mnoga prijateljstva i opredeljuje naše goste da nam se opet vrate.“ rekla je Panić.
Prve večeri nastupile su dve etno grupe, pobednici prošlogodišnjeg festivala Etno grupa Simonida iz Nevesinja u Republici Srpskoj i Pevačka grupa KUD-a „Batajnica“ iz Batajnice.
Foto: Dragana Jaćimović
Druge večeri festivala, u okviru takmičarskog dela programa VEF-a nastupilo je deset pevačkih grupa. Žiri je preslušao grupe iz Grupa „The Bakers“ – Nacionalna umetnička škola „Panajot Pipkov“ Pleven iz Bugarske, Dečija klapa „Primorkinje“ iz Škole osnovnog muzičkog obrazovanja iz Budve, Pevačka grupa SMŠ „Petar Konjović“ iz Sombora i Grupa Etnomuzikološkog odseka Muzičke škole iz Subotice, koje su se takmičile onlajn preko Jutjub kanala udruženja dok je šest grupa, Ženska pevačka grupa Ansambla „Vila“ SKUD-a „Železničar“ , Novi Sad, Muška pevačka grupa pri KUD-u „Batajnica“ iz Batajnice, Ženska pevačka grupa ,,Đude„ pri KUD-u „Mijat Mašković“ iz Kolašina, Crna Gora, Ženska i dečija pevačka grupa Škole srpskog i balkanskog tradicionalnog pevanja Bojane Nikolić iz Beograda, Ženska etno-grupa ,,Đurđevak’’ iz Bora, nastupilo u Muzičkom paviljonu, u gradskom centralnom parku.
Članovi žirija Dr Zlata Marjanović iz Kraljeva, profesor je tradicionalnog pevanja, sviranja, narodnih ansambala i etnomuzikologije, Zoran Bogdanović iz Sombora, etnomuzikolog, profesor tradicionalnog sviranja, kompozitor i pedagog i Danica Krstić iz Kragujevca, student Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu na smeru etnomuzikologije i pevačica koja neguje etno-pesmu, odlučili su da prvo mesto u kategoriji tradicije pripadne ženskoj pevačkoj grupi „Đude“ pri KUD-u „Mijat Mašković“ iz Kolašina. Drugo mesto osvojila je grupa “ Vile“ Novi Sad a treće ženska pevačka grupa Škole srpskog i balkanskog tradicionalnog pevanja Bojane Nikolić iz Beograda. U kategoriji obrade prvo mesto je osvojila dečija klapa „Primorkinje“ iz Budve, drugo grupa „The Bakers“ Bugarska dok je treća nagrada otišla u Sombor zahvaljujući Pevačkoj grupi OMŠ „Petar Konjović“.
Organizaciju Vokalnog etno festivala mladih podržali su Poljoprivredna škola „Rajko Bosnić“, Dom kulture „Stevan Mokranjac“, Muzej Krajine,Eliksir Prahovo i DOO Tekijanka.